O šestiúhelné sněhové vločce (doporučená cena 99 Kč) zvýhodněná cena na e-shopu 89 Kč

Zvětšit obrázek

O šestiúhelné sněhové vločce (doporučená cena 99 Kč) zvýhodněná cena na e-shopu 89 Kč

Kód: 978-80-7378-335-8
89,00 Kč
- ks + ks

Parametry

Autor Kepler, Johannes; Šolcová, Alena
Vydal MatfyzPress, Edice popularizace
Formát 105 x 146 mm
Počet stran 96
Vazba Lepená, V2
Vydání 3., 2017

Více informací

Konečně máme možnost přečíst si v češtině kouzelné Keplerovo dílko sepsané v Praze nejspíše roku 1611. Je to jistě hezký dárek, stejně jako kdysi byl před mnoha staletími tento novoroční pozdrav autorovu mecenáši a patronovi.

Vždyť hned na začátku spisku Kepler píše: „Velmi dobře vím, jak nesmírně miluješ nic – nikoliv pro jeho zanedbatelnou cenu, ale pro půvabnou lehkost a veselou hravost, jež toto slovo nabízí. Soudím proto, že dar Ti bude tím milejší, čím bližší bude ničemu.“

Zároveň však text může posloužit i dnes jako metodický příklad vědeckého uvažování. Kepler demonstruje své přesvědčení o tom, že „porovnáním mnoha omylů odhalíme pravdu“.

Spisek je doplněný statí na téma Kepler a Praha, kterou napsala doc. Alena Šolcová. Kniha obsahuje latinský a český text a lze ji jistě označit za bilingvní lahůdku.

3. vydání je doplněno krátkou poznámkou nakladatele, která ukazuje zajímavou souvislost Keplerových myšlenek formulovaných ve spisku se současným vědeckým poznáním.

 

Johannes Kepler (1571–1630), německý matematik, astronom a astrolog. Mimo jiné i autor tří zákonů o pohybu planet kolem Slunce. Působil také v Praze na dvoře císaře Rudolfa II.

Přeložil Petr Daniš